Gå til hovedinnhold

Nye leste bøker

Kommer litt ut av det nå, men jeg tror bare jeg har lest en bok siden Mistry. Og det er Youth av J.M. Coetzee. Tenkte jeg skulle lese meg litt opp før turen til Sør-Afrika, komme litt i steming, liksom. Og det har jeg gjort. Boka var bra. Det er jo en litt sånn mimrebok, regner med at det meste her er selvopplevd og at boka er mer for memoarer å regne enn egentlig roman. Men det er jo greit av og til å lese om ting som faktisk kanskje virkelig har skjedd! Har begynt på en ny bok, Vernon God Little, var det det den het, tro? Sikkert bra, men jeg har nettopp oversatt en liknende elendighetsbeskrivelse fra USA, og begynner egentlig å få nok. Fikk lyst til å lese Watt av Beckett, men jeg er ikke sikker på om jeg har den i hylla. Får sjekke.

Populære innlegg fra denne bloggen

Matias Faldbakken – Vi er fem

Har hatt lyst til å lese denne helt siden jeg leste The Hills for en tid tilbake. Har ellers ikke lest noe av ham, men synes han skriver virkelig godt. Dette er en litt besynderlig historie, en slags blanding av golem/Pygmalions statue/Frankensteins monster, som etter hvert tar litt av. Men ellers er det mang en våken hverdagsobservasjon knyttet til samliv og barn som man kan kjenne seg igjen i, og referansen til William Wordsworths We Are Seven er jo sånt som gleder en engelskfilolog.

Marian Keyes – Anybody Out There?

Oj. Ja, jeg har begitt meg ut i chic-lit-genren, og det helt uten å skamme meg. Fikk boken varmt anbefalt av en gresk jente, som syntes denne boken var fantastisk. Vel, fantastisk var den nok ikke, men jeg klarte å lese hele. På ganske kort tid. Dette er ren tidtrøyte, men fengende også. Og den sneier jo forsåvidt også innom litt alvorlige tema, selv om de behandles relativt overfladisk. Kommer vel ikke til å bruke mer tid på hverken forfatter eller genre, men greit å ha vært innom.

Zeshan Shakar – Tante Ulrikkes vei

Denne boken bør leses av alle som er det minste opptatt av innvandring og integrering. Boken er formet som brev sendt fra to andregenerasjons innvandrere på Stovner i forbindelse med et forskningsprosjekt om innvandreres dagligliv i bydelen. Utgangspunktet er to litt stereotypiske representanter fra hver sin oppgang i samme blokk, den ene (Jamal) såkalt ressurssvak, den andre (Mo) såkalt ressurssterk. Men derfra blir det etter hvert meget nyansert og ikke så rent lite interessant. Anbefales!